wtorek, 14 czerwca 2016

Peonie, piwonie - pachnący zawrót głowy


Peonie inaczej Piwonie (Paeonia officinalis) to przepiękne rośliny zdobiące ogród zarówno wspaniałymi kwiatami o zniewalającym zapachu, w maju i czerwcu jak i pięknymi ozdobnymi liśćmi przez cały sezon.
Już kończą kwitnienie więc pora podsumować jak w tym roku się prezentowały.
Mam kilka odmian piwonii bylinowych w różnych odcieniach różu i amarantu lecz tylko jedną białą, no i białą drzewiastą, ale dopiero od niedawna.Peonie nie bez powodu uprawiane są w krajach, w których występują mroźne zimy, jedynie bowiem po okresie takiego spoczynku zawiązują obficie pąki kwiatowe.


Peonia bylinowa jest całkowicie odporna na przemarzanie, z drzewiastą należy uważać i okrywać ją na zimę.
Najlepiej rosną w słońcu lub półcieniu, na żyznej lekko kwaśnej ziemi. Silnie rozrastają się na glebach piaszczystych lecz słabiej kwitną.


Pomaga wzbogacenie gleby np. rozahumusem, lub kompostem
Wymagają częstego nawożenia (najbardziej żarłoczne są peonie chińskie).


Wskazane jest też ściółkowanie, które daje stałą wilgotność w glebie, bo peonie bardzo źle znoszą dłuższe okresy suszy, lub przelania zwłaszcza, że lubią być posadzone dość płytko, a często posadzone zbyt głęboko nie kwitną.Kwiaty peoni bylinowej mogą być pojedyncze


lub pełne


jedno barwne lub dwubarwneMało kto wie, że w starożytności Peonia była uważana za roślinę boską, która mogła oddalić złe duchy i uchronić przed nocnymi koszmarami.Dawniej jej nasion często używano jako przyprawy, a nalewka ze sproszkowanego korzenia była zalecana przy skurczach i konwulsjach oraz dolegliwościach wątroby.
Uwaga, mimo niewinnego i pięknego wyglądu peonia jest jednak rośliną trującą, jej korzenie i nasiona zawierają silnie trujący glikozyd.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz